Tam gdzie kończą się słowa,
zaczyna się muzyka...

Joanna Lewandowska – wokalistka, aktorka, kompozytorka, pedagog

Jeden z najpotężniejszych głosów kobiecych, doceniany zarówno w Polsce jak i na świecie. W środowisku artystycznym jej nazwisko to synonim profesjonalizmu.

Joanna uczestniczy w najbardziej prestiżowych projektach muzycznych, gdyż daje gwarancję mocy przekazu.Jest zapraszana do udziału w benefisach m.in. przez. Jerzego Satanowskiego, Irenę Santor, Jana Wołka, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Łapińskiego.

Teksty dla Joanny piszą choćby Jan Wołek czy Andrzej Poniedzielski, zaś Zygmunt Konieczny specjalnie z myślą o Joannie napisał partię wokalną do oratorium wielkanocnego pt. Skarga Jerozolimy.

Rozmiłowana w pięknej i mądrej piosence, swymi aranżacjami i głębią przekazu dociera do każdego widza.

Czasem mówi o sobie „złodziejka piosenek” – wyszukuje perełki, odnajduje trzecie i czwarte dno zakurzonych tekstów, przeżywa je po swojemu i oddaje ludziom z całym ładunkiem emocji i uczuć. Jej interpretacje tekstu i muzyki burzą emocjonalny spokój słuchacza i każą usłyszeć wiele myśli od nowa.

Joanna Lewandowska występuje i nagrywa tylko z najlepszymi muzykami.  Współpracuje m.in. z Pawłem Stankiewiczem, Pawłem Pańtą, Pawłem Kaczmarczykiem, Krzysztofem Łochowiczem, Sebastianem Wypychem, Grzechem Piotrowskim, Robertem Siwakiem. Spaja ona w ten sposób dwa pozornie odległe światy: muzyki improwizowanej oraz ważnego, mądrego tekstu. Mariaż tych dwóch sfer otwiera nowe spojrzenie na pozornie znane piosenki.

Jeśli bawi – to do łez. Jeśli porusza, to do trzewi.

Laureatka wielu znaczących konkursów i festiwali

– Stypendium im. Marka Grechuty dla najbardziej obiecującego młodego artysty na 42. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2006)
– Grand Prix, nagroda publiczności i nagroda ZASP-u za największą indywidualność festiwalu „Tańczące Eurydyki” w Zielonej Górze. (2006)
– III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku (2004)
– III miejsce na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie. (2004)
– I miejsce na Festiwalu Sztuki Słowa …Czy to jest kochanie? (2003)
– III miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2003)
– II miejsce na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, nagroda prezesa Telewizji Polskiej (2002)
– Wyróżnienie honorowe, nagroda dziennikarzy i nagroda „Twojego Stylu” w V edycji konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, (2002)

 

Pedagog

W teatrze Rampa była odpowiedzialna za przygotowanie wokalne aktorów do spektakli: „Złota kaczka”, „Sztukmistrz z Lublina” i „Wielka Woda” w reż. Jana Szurmieja. Udziela także lekcji gry i śpiewu młodym adeptom sztuki, prowadzi warsztaty z interpretacji piosenki. Od 12 lat współpracuje z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko” przygotowując młodych niepełnosprawnych wokalistów do pracy na estradzie.

Od 2015 r. jest instruktorem wokalnym solistów Zespołu Engineers Band Politechniki Warszawskiej pod batutą Dariusza Łapińskiego.

W 2007 r. ukończyła studia magisterskie z pedagogiki specjalnej (pedagogika terapeutyczna).

 

O Joannie…

Bjarne Søltoft
JEDEN Z NAJWAŻNIEJSZYCH NORWESKICH DZIENNIKARZY JAZZOWYCH, JAZZNYTT:

Ona „chucha” na dźwięki, a w jej popisowym utworze, „Czantoria”, osiąga kulminację w najpiękniejszym pierwotnym krzyku, jaki kiedykolwiek dobył się z ludzkich trzewi.

Robert Kasprzycki

POETA, PIEŚNIARZ, KOMPOZYTOR, FELIETONISTA,

…Duża, bardzo duża moc. Potęga brzmienia, ciarki po plecach, skalp zrywany przemocą z głowy. Życzymy wszystkim aktorkom śpiewającym tyle żaru…

Wojciech Pszoniak

AKTOR

 

Dotknął Panią Bóg.

Jan Poprawa
HISTORYK, PUBLICYSTA, KRYTYK MUZYCZNY:

Loranc, Groniec, Lewandowska i może jedno czy dwa nazwiska więcej, wyznaczają jakość polskiej sztuki estradowej.

 

Jerzy Satanowski
KOMPOZYTOR, DYRYGENT, REŻYSER:

Jest kilka powodów, dla których piszę piosenki. Jednym z nich jest Joanna Lewandowska.